Igrano-dokumentarni film Nebesni zmaj

V okviru projekta VAZ smo v sodelovanju z RTV SLO pripravili tudi igrano-dokumentarni film režiserke Alme Lapajna z naslovom Nebesni zmaj, ki bo predvajan v nedeljo, 8. 11. 2020, ob 21.40 na TVSLO 1.

Film prikaže izjemno zgodbo Ivana Skuška ml. (1877–1947), ki se je iz avstro-ogrskega mornariškega častnika prelevil v strastnega zbiratelja kitajskih in japonskih predmetov. Ob izbruhu 1. svetovne vojne leta 1914 se je znašel v konfinaciji v Pekingu, kjer je spoznal tudi svojo bodočo ženo, Japonko Tsuneko Kondō Kawase (poročeno Marijo Skušek). V času skoraj šestletnega bivanja v Pekingu je nakupil številne vzhodnoazijske predmete z mislijo na odprtje lastnega muzeja po vrnitvi v domovino. Njegovo obsežno zbirko hrani Slovenski etnografski muzej, prikazana pa je tudi na novi spletni strani VAZ.

Pri ustvarjanju filma so sodelovali Oddelek za azijske študije v okviru projekta Vzhodnoazijske zbirke v Sloveniji, Slovenski etnografski muzej in Muzej novejše zgodovine Celje.

IG >
FB >