Jezikovna politika v Ukrajini v času vojne (2014–2024)

Lingvistični krožek Filozofske fakultete v Ljubljani vabi na 1239. sestanek, ki bo v ponedeljek, 4. marca 2024, ob 18. uri v predavalnici 325 v 3. nadstropju Filozofske fakultete. Na temo Jezikovna politika v Ukrajini v času vojne (2014–2024) bo predavala dr. Marija Sotnikova Štravs, samostojna raziskovalka.

V predavanju analiziramo jezikovnopolitično dogajanje v Ukrajini v obdobju med letoma 2014 in 2024 v luči dinamike jezikovne situacije, povezane z aneksijo Krima, vojno na vzhodu Ukrajine in napadom Rusije na to državo. Vojna je pripomogla h krepitvi identitetne vloge jezika, kar je vplivalo tudi na konsolidacijo družbe. Poleg tega je vojna omogočila širjenje rabe ukrajinščine med Ukrajinci, ki so pred tem pretežno govorili rusko, in oživila zanimanje tujcev za učenje ukrajinskega jezika. Dotaknili se bomo tudi položaja ruščine in drugih jezikov ter zakonodaje na področju varstva pravic manjšin.