Vlasta Pacheiner Klander prejela medaljo za zasluge Republike Slovenije

Foto: Jan Ciglenečki

Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje, Oddelek za filozofijo in Oddelek za primerjalno književnost in literarno teorijo Filozofske fakultete ponosni sporočajo, da je ga. Vlasta Pacheiner Klander, dolgoletna sodelavka Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje, prejela odlikovanje Republike Slovenije, in sicer medaljo za zasluge za prevajalsko in literarnoteoretično delo na področju staroindijske književnosti. Iskrene čestitke!

Iz utemeljitve:

"Vlasta Pacheiner Klander je z letom 2022 vstopila v šestdeseto leto ukvarjanja z indijsko književnostjo in kulturo, ki se mu je posvetila z največjo odgovornostjo in strastjo. S svojim dolgoletnim in posvečenim prevajalskim ter literarnozgodovinskim in literarnoteoretičnim delom na področju staroindijske (sanskrtske) književnosti jo je s številnimi deli približala slovenskemu strokovnemu in laičnemu bralstvu, s tem pa odigrala poglavitno vlogo kulturne posrednice staroindijskega kulturnega in duhovnega sveta. Njene zasluge na področju izgradnje slovenske indološke tradicije so nespregledljive, saj bi je brez nje ne bilo oz. bi bila osiromašena za prevode velike večine staroindijskih del, ki jih imamo Slovenci prevedenih direktno iz izvirnih besedil, ter za skrbno, sistematično in potrpežljivo zgrajen okvir, v katerem lahko danes raziskujemo, prevajamo in poučujemo njeni nasledniki." (L. Repanšek, N. Petek)

Javna promocija doktoric in doktorjev znanosti Univerze v Ljubljani

Doktorice in doktorji znanosti s Filozofske fakultete (foto: Bor Slana/STA)

Podelitev nagrad Lirikonov zlát 2024 za vrhunske prevode

Špela Sevšek Šramel in Miha Kragelj z nagrado (foto: Jelka Kragelj)

Doc. dr. Žiga Zwitter na znanstvenem srečanju ForumAlpinum

Doc. dr. Žiga Zwitter je predstavil referat Alpe: zelene ali pisane? Od zgodnjenovoveškega do sodobnega odnosa do travnikov.