Oddelek za umetnostno zgodovino

Predavanje doc. dr. Mije Oter Gorenčič: Ikonografska enigma gornjegrajskega pečata (11. maj ob 18h)

Spomladanski cikel predavanj Slovenskega umetnostnozgodovinskega društva

Ikonografska enigma gornjegrajskega pečata

Vabimo Vas na spletno predavanje doc. dr. Mije Oter Gorenčič

v torek, 11. maja, ob 18. uri preko spletne platforme Zoom.

Predavanja se udeležite na povezavi https://zoom.us/j/93804402030?pwd=aHdndjZCTmpMdmJOUUg3NDVrZm1yQT09

V predavanju bo predstavljena malo znana, a ikonografsko izjemno privlačna upodobitev na pečatu konventa gornjegrajskega benediktinskega samostana, ki je prvič odtisnjen na listini iz leta 1337. V dosedanjih, sicer zelo redkih omembah najdemo ambivalentne interpretacije pečatne upodobitve, tako da v literaturi na vprašanje, za kateri ikonografski motiv gre, ni odgovorjeno. Pisci so si enotni v tem, da je v središču pečatnega polja križani Kristus, jabolko spora pa je figura, ki stoji za njim. Ta je bila interpretirana kot Bog Oče, kot Marija in kot Ecclesia. Pregled vseh ohranjenih odtisov na listinah omogoča nedvoumno ugotovitev, da je v osrednjem polju pečata upodobljena ženska, ki v rokah drži križ. V predavanju bo avtorica prvič ikonografsko razrešila in kontekstualizirala enigmatično upodobitev, ki jo v srednjeveški umetnosti oziroma ikonografiji najdemo izjemno redko. Opravljena raziskava je pokazala, da je pečatna upodobitev prava zakladnica intelektualne širine in razgledanosti gornjegrajskega konventa in celo izjemnega pomena v celotni zahodnoevropski zgodovini umetnosti.

Doc. dr. Mija Oter Gorenčič je višja znanstvena sodelavka in predstojnica Umetnostnozgodovinskega inštituta Franceta Steleta na Znanstvenoraziskovalnem centru Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Njena raziskovalna področja so srednjeveška arhitektura, srednjeveška monastična umetnost, ikonografija, srednjeveško umetnostno naročništvo idr. Poleg raziskovalne dejavnosti opravlja tudi pedagoško delo, in sicer je docentka na Oddelku za umetnostno zgodovino na Filozofski fakulteti Univerze v Mariboru.

Udeležba na predavanju je brezplačna. Prijazno vabljeni!

Obvestila

Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo

Informacije glede vpisov, zaključevanja in nadaljevanja študija ter menjav predmetov

Oddelek za etnologijo in kulturno antropologijo