Prepletenost svetov: zgodovine in refleksije zunajevropskih raziskav v Sloveniji

Urednik: Maja Veselič, Sarah Lunaček, Tina Palaić
Monografija osvetljuje pretekle in sodobne prakse raziskovanja in predstavljanja zunajevropskih kultur na Slovenskem. Odprejo jo epistemološki premisleki, ki problematizirajo nastanek in razvoj antropologije in azijskih študij, hkrati pa zastavijo vprašanje dekolonizacije disciplin z razmislekom o možnih alternativnih pristopih k ustvarjanju vednosti o Drugih. Avtorji in avtorice v nadaljevanju predstavijo izbrane vidike zgodovine muzejskih praks zbiranja in predstavljanja zunajevropskih zbirk v slovenskih muzejih ter spreminjanje študijskega programa Oddelka za etnologijo in kulturno antropologijo Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani od njegovega nastanka do devetdesetih let dvajsetega stoletja. Knjiga ponuja tudi oris življenja in dela dveh pomembnih etnologov, Branislave Sušnik in Zmaga Šmitka, ki sta se posvečala zunajevropskemu raziskovanju v prav tem obdobju, zaokrožita pa jo prispevka s področja jezikoslovnih raziskav na primeru japonskega in papuanskih jezikov. Monografija ponuja bogato gradivo za študente in študentke ter raziskovalce in raziskovalke omenjenih disciplinarnih področij, nove uvide pa ponuja tudi vsem tistim, ki jih te tematike zanimajo.

Leto izida: 2022

Zbirka: Zupaničeva knjižnica

07. 05. 2024
Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje