Ujeti v čas: epizodični spomin in razvoj modernega mišljenja

Avtor: Simona Petru

Moderni človek je edini še živeči predstavnik ljudi, ki so v času ledene dobe poseljevali svet. Pri svoji selitvi iz Afrike, kjer se je najverjetneje razvil, se je srečal in tudi križal vsaj z dvema drugima človeškima vrstama - neandertalci in denisovanci. Ena izmed prednosti, ki jo je imel pred njimi, je bil dobro razvit epizodični spomin, ki mu je omogočal mentalno potovanje skozi čas. Zaradi tega spomina se ljudje preteklih dogodkov spominjamo kot osebnih doživetij, ne zgolj kot dejstev. Ker se zavedamo doživetij, da se stvari dogajajo nam, poskušamo usmeriti tok dogodkov, da bi nam v prihodnosti koristili. Takšno zavedanje naj bi se dokončno razvilo šele pri modernem človeku in mu je omogočilo novo percepcijo časa, ki je druge človeške vrste verjetno niso poznale. V veliki meri je vplivalo tudi na razvoj simboličnega izražanja. V arheološkem zapisu razvoj epizodičnega spomina odražajo najdbe trajnih predmetov in ritualni pokopi z grobnimi pridatki, saj takšna obravnava umrlih izraža željo po ohranitvi njihove identitete za prihodnje generacije.

Leto izida: 2016

Zbirka: Razprave FF

07. 05. 2024
Oddelek za primerjalno in splošno jezikoslovje

Jezikoslovni dan: 2. študentska konferenca Oddelka za primerjalno in splošno jezikoslovje

08. 03. 2024
Oddelek za slovenistiko, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani

Simpozij raziskovalnega programa Slovenski jezik - bazične, kontrastivne in aplikativne raziskave

07. 03. 2024

Otvoritveni dogodek Dnevov enakosti spolov FF 2024

06. 03. 2024

On ve: Razbijamo predsodke. Gradimo mostove. Praznujemo skupaj.

06. 03. 2024
Oddelek za psihologijo, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani