»Pošast novega humanizma«: modernizacija in transformacije subjektivnosti na Kitajskem

Avtor: Jan Vrhovski, Jana S. Rošker
Pričujoča knjiga obravnava razvoj pojmovanja subjektnosti v obdobju kitajske modernizacije, med reformnim obdobjem v pozni dinastiji Qing in zgodnjim obdobjem Ljudske republike Kitajske. Knjiga, ki je napisana v soavtorstvu Jana Vrhovskega in Jane S. Rošker, je nastala kot nadaljevanje temeljne študije avtorice o tradicionalnem kitajskem humanizmu, ki je izšla pod naslovom Humanizem v transkulturni perspektivi: primer Kitajske. Osrednja tema knjige sloni na vprašanju, na kak¬šen način so se te idejne osnove spremenile in v kakšni smeri so se razvijale naprej v obdobju kitajskih modernizacijskih procesov, ki so temeljili na kritičnem prevpraševanju lastne idejne tradicije na eni in poglobljenem soočanju z zahodno, predvsem evropsko miselnostjo na drugi strani. V svojem skupnem delu se avtor in avtorica pobližje ukvarjata predvsem z idejo humanizma in kitajskimi konceptualizacijami subjekta, kakršne so se na Kitajskem na novo vzpostavile na pragu moderne dobe.

Leto izida: 2023

Zbirka: Razprave FF

30. 05. 2024
Oddelek za romanske jezike in književnosti, Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani